En az bugün kadar eşitiz

Bugün sabah içimde bir neşe vardı, günlerden 21 Mart, gece ve gündüzün eşit olduğu gündü. Nevruz kutlamaları başlamıştı farklı ülkelerde ve kültürlerde, bahar uyanıyordu artık…
Ve kahvaltı hazırlığı esnasında öğrendim ki Tayfun Talipoğlu vefat etmiş…Allah rahmet etsin, mekanı güzel insanlarla beraber olsun. Sonra öğreniyorum ki aslında Kamu yönetimi mezunuymuş ve hayali Kaymakam olmakmış, hatta öyle ki arkadaşları arasında lakabı Kaymakammış. Fakat canım ülkemde o zamanlar sağ sol çatışması nedeniyle Solcu olarak fişlendiği için Kaymakam olmasına müsaade edilmemiş. Kendisi daha sonra iç keşfini gerçekleştirerek belki hayalindekinden çok daha fazla şeyler gerçekleştirip daha fazla insana ulaşabilmiş…Esen rüzgara kapılıp yok olmak yerine şiddetli rüzgarı arkasına almayı bilmiş ve kendine güç kaynağı haline dönüştürmüş…Ve farklı projeler, farklı bir yaşamla yeni bir renk bulmuş kendine…(bu konu daha derin bir alan, belki başka bir yazıda yelken açarız…)

Sonra uzunca bir duraksadım, hikaye çok tanıdık geldi. Canımın içi ülkemin tarihi hep bu hikayelerle doluydu. Solcu olduğu için hayaline kavuşamayan, namaz kıldığı için iş yerinden kovulan, şiir okuduğu için hapse atılan, başörtüsü nedeniyle okumasına izin verilmeyen, Alevi olduğu için ötekileştirilen, Kürt olduğu için pirinçteki taş misali ayıklanan….

Sahi biz Türkiye olarak kimiz? Aslen biz bunların toplamı değil miyiz? Hani ilkokulda bizlere 4 mevsimin aynı anda yaşandığı ülke olarak bellettirilen ülkem aslında 4 farklı insanın bir araya gelerek zenginleştirdiği vatan değil mi?
Söylenecek belki çok şey var ama ben birey olarak ne yapabilirim diye düşündüğümde hayalim ve yapabileceklerim kadarım. Benim de bir hayalim var bir de en büyük duam:
Bu toprakların yetiştirdiği kıymetli gönüllerden birinin dediği gibi:
‘Yaratılanı sev Yaradan’dan ötürü’
Bu sözü bir bütün ülke olarak iliklerimize ve tüm hücrelerimize kadar yaşamak ve gerçekleştirmek …Çocuklarıma bırakabileceğim en kıymetli mirasım aynı zamanda…
Bugün Ekinoks…
Hani doğa ve özümüz aslen birbiriyle uyumlu yaratılmış ya, bugün günlerden eşitlik günü, gece gündüz kadar eşit…
‘Tüm hayvanlar eşittir, ama bazıları daha eşittir’ değil…
Günün sonunda, ne kadar farklı olursak olalım, ne kadar başkalarından güçlü olursak olalım, her birimizdeki en büyük ve tek ortak özellik ‘nefes’…
Onu da insanca alabildiğimiz kadar varız…
Daha da güzel günlerimiz olsun canım ülkem,

Ry

Reklamlar

3 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Semra Kurt dedi ki:

  Tebrikler….ne güzel anlatmışsınız insan olabilmenin değerini….içimizdeki yaradandır vicdan….vicdanımızın ve merhametinizin var olduğu bir gelecek diliyorum tüm dünyaya…..

  Beğen

 2. AYŞE BİLGİÇ dedi ki:

  Ben gelmedim da'vi için benim işim sevi için
  Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim

  Liked by 1 kişi

 3. Unknown dedi ki:

  Canim ne guzel yazmissin tesekkurler
  Huriye Ablan

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s